Byłem Tu / Sgraffito i Mozaika
Zapraszamy na warsztaty poświęcone historycznym technikom artystycznym we współczesnym wydaniu. Pod okiem wykładowców ASP uczestnicy poznają tradycyjne metody pracy i stworzą własne realizacje, które będzie można zaprezentować podczas październikowej wystawy w przestrzeni publicznej Karłowic-Różanki.
W ramach projektu „Byłem Tu – Sztuka i edukacja w lokalnej przestrzeni publicznej” przygotowaliśmy cykl nietuzinkowych warsztatów z historycznych technik malarskich i rysunkowych – sgraffito i mozaiki. Poprowadzą je wykładowcy z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: dr hab. Jacek Jarczewski, profesor ASP, oraz mgr Jarosława Pabich-Szmyt.
Warsztaty sgraffito to zajęcia poświęcone technice z pogranicza malarstwa i rysunku, o graficznym charakterze uzyskiwanym poprzez wydrapywanie rysunku w mokrej zaprawie mineralnej. Technika ta była najczęściej wykorzystywana jako dekoracja elewacji budynków, ale jest również popularna w ceramice. Praca w tej technice polega na wycinaniu lub wyskrobywaniu rysunku w świeżym tynku nakładanym warstwowo (w tynkach barwionych lub naturalnych), odsłaniając ich spodnie warstwy. Dzięki temu uzyskujemy monochromatyczną lub wielokolorową kompozycję o zróżnicowanych fakturach. Do tej techniki wykorzystuje się różnego rodzaju noże i oczka rzeźbiarskie. Jest to technika trwała i odporna na wodę, wykorzystywana głównie do dekoracji zewnętrznych budynków.
Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tą techniką podczas warsztatów sgraffito, gdzie będzie możliwość poznania jej podstaw i wykonania własnego projektu na płycie styrodurowej. Gotowa realizacja będzie idealna do ekspozycji na zewnątrz – można ją zainstalować na elewacji budynku, postawić w ogrodzie, na działce lub wykorzystać w domu jako obraz wykonany w ciekawej technice.
Warsztaty mozaiki eksperymentalnej to kolejna technika dekoracyjna, polegająca na tworzeniu wzorów i obrazów z małych kawałków ceramiki, szkła lub kamienia. To jedna z najstarszych form rękodzieła, która do dziś zachwyca kolorem, fakturą i niepowtarzalnym charakterem. Podczas warsztatów będzie można poznać technologię oraz historię mozaiki. Będziemy pracować między innymi na oryginalnej ceramice z Zakładów Ceramicznych Bolesławiec, znanej z wyjątkowej jakości i pięknych wzorów. Pokażemy krok po kroku, jak samodzielnie tworzyć mozaikowe obrazy, które nauczą Was, jak w przyszłości wykorzystywać tę technikę do wykonywania dekoracji, podstawek, tac, ramek i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.
Nie trzeba mieć doświadczenia – wystarczy chęć tworzenia i poznawania ciekawych technik! Zachęcamy do zabrania ze sobą inspiracji, szkiców i projektów.
Efekty pracy powstałe podczas warsztatów będzie można zaprezentować na październikowej wystawie „Byłem Tu”, która odbędzie się w przestrzeni publicznej osiedla Karłowice-Różanka.
prowadzący warsztaty
dr. hab. Jacek Jarczewski
Artysta Malarz oraz Profesor nadzwyczajny i kierownik Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi pracownię technik malarskich i rysunkowych oraz działań innowacyjnych. Twórca autorskiej techniki malarskiej „Malarstwa Haptycznego” zachęcającej do włączenia zmysłu dotyku w kontakcie z obrazem. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, oraz witrażowe. Kuratorował wiele wystaw międzynarodowych i ogólnopolskich oraz uczestniczył w wielu konferencjach i seminariach naukowych. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
mgr. Jarosława Pabich Szmyt
1992, Chojnice, Polska. Tworzy w dziedzinie malarstwa sztalugowego i ściennego oraz rysunku. W 2012 ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w klasie o profilu techniki graficzne. Absolwentka (2017) Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunku Grafika o specjalności Projektowanie Graficzne. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowniach prof. Artura Skowrońskiego oraz prof. Marka Grzyba. W 2018 zrealizowała tamże następny dyplom magisterski na kierunku Malarstwo w pracowniach prof. Andrzeja Klimczak-Dobrzanieckiego, a także prof. Jacka Jarczewskiego.
informacje:
20.06.2026
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy.
Zapisy: Monika.gil@ckagora.pl
Mozaika eksperymentalna godz. 11:00
Sgraffito godz. 14:00
Sala plastyczna i ceramiczna CK Agora
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
o projekcie
Byłem Tu – Sztuka i edukacja w lokalnej przestrzeni publicznej to projekt artystyczno edukacyjny aktywizujący lokalną społeczność Karłowic i Różanki, który wprowadzi sztukę w ich codzienna przestrzeń. Sklepy, stacje, kawiarnie, restauracje i osiedlowe witryny staną się miejscami ekspozycji dla plakatów, filmów, murali sgraffit, mozaik i ilustracji powstałych w ramach kreatywnych warsztatów z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach. Dzięki temu projektowi będziemy mogli spojrzeć na nasze osiedla uważniej i z zaangażowaniem otwierając nową przestrzeń do integracji społeczności. Idea ma na celu wsparcie dla artystów, mieszkańców oraz naszych osiedlowych biznesów. Karłowice i Różanka zamienią się w Galerię Sztuki po której będzie można się poruszać ze specjalnie przygotowaną mapką miejsc wystawienniczych ale również natknąć się na wystawę przypadkiem idąc do sklepu po pieczywo. Chcemy by sztuka była dostępna na wyciągnięcie ręki a warsztaty i wykłady były dostępne po sąsiedzku. W ramach projektu odbędą się: warsztaty z mozaiki, sgraffito, typografii, ilustracji, filmowe, malarstwa monumentalnego oraz wykłady dotyczące sztuki w przestrzeni publicznej oraz spotkanie autorskie z twórcami wydawnictwa Torypress.
Kup bilet na wydarzenia w CK Agora
Zobacz co u nas!

Święto Wrocławia / First Step / V.O.S.A. Theatre / Widowisko Plenerowe
Monumentalne widowisko plenerowe łączące akrobatykę, ogień i poetycką narrację w kosmicznej scenografii Słońca, Ziemi i Księżyca. Spektakl czeskiego Teatru V.O.S.A. zachwyca efektami, niezwykłą maszyną latającą i widowiskową oprawą, przenosząc widzów w świat między rzeczywistością a wyobraźnią.

Święto Wrocławia / W Koloże / Fundacja Sztukmistrze
Widowisko pełne imponujących trików, zagadek i nieskrępowanej dziecięcej ciekawości świata. Zapraszamy na prawdziwie żonglerką ucztę w wykonaniu czterech artystów cyrkowych z Fundacji Sztukmistrze.

Święto Wrocławia / Wrocławski Teatr Lalek
Pełna humoru opowieść o rywalizacji dwóch genialnych wynalazców. To widowisko, które wciąga dzieci w świat nauki, historii i elektryzujących eksperymentów, bawiąc i ucząc jednocześnie.